OBRAZKI PAMIĄTKOWE

Pogrzebowe obrazki pamiątkowe

Pogrzeb bliskiej osoby jest dla każdego przeżyciem traumatycznym i trudnym. Przeżywając stratę, chcemy mieć pewność, że nic nie zakłóci ceremonii, a sam pogrzeb odbędzie się zgodnie z planem. Obrazki pogrzebowe są jednym z elementów, który pozwala z jednej strony poinformować uczestników ceremonii o jej przebiegu, a z drugiej stanowią swoistą pamiątkę po zmarłym.

Funkcja obrazków pogrzebowych

Obrazki na pamiątkę mogą być wykonane z papieru lub z plastiku. Zwyczaje pogrzebowe zmieniają się z biegiem czasu. Kiedyś pamiątką z pogrzebu było zbiorowe zdjęcie przy trumnie ze zmarłym. Dziś raczej unikamy takich praktyk. Nadal jednak istnieje zapotrzebowanie na pamiątkę po pogrzebie, która będzie nawiązywać do osoby zmarłej. Dlatego zakłady pogrzebowe projektują obrazki pamiątkowe, które są rozdawane uczestnikom przed pogrzebem. Sam pomysł wręczania obrazków pogrzebowych pochodzi z tradycji włoskiej. W Italii od wieków wręcza się żałobnikom zdjęcia zmarłego lub obrazki ze świętym, który związany jest z zawodem czy profesją, jaką zajmował się zmarły.

Modlitwa

Obraz pogrzebowe mogą mieć rozmaity wygląd. Wszystko zależy tutaj od decyzji najbliższej rodziny zmarłego. Nie ma jednego optymalnego wzoru obrazku pogrzebowego. Najczęściej na jednej stronie znajduje się obrazek wybranego świętego. Na drugiej stronie umieszcza się dane dotyczące osoby zmarłej. Może być to data śmierci, imię i nazwisko lub dane osobowe i data pogrzebu. Niekiedy wpisuje się krótką informację na temat zmarłej osoby. Kim był, gdzie pracował, a także kto go wspomina. Bardzo chętnie korzysta się też ze wzoru, gdzie na jednej stronie umieszczone są informacje dotyczące zmarłego, a druga strona opatrzona zostaje modlitwą za pokój jego duszy. Karty pogrzebowe mogą być wydrukowane w dowolnej ilości. Nakład zależy tu wyłącznie od woli rodziny.

Karta pogrzebowa

Kartka pogrzebowa może też pełnić funkcję informacyjną. Jedna strona dotyczy wtedy zmarłego, a na drugiej stronie umieszcza się wszelkie dane dotyczące przebiegu ceremonii. Wpisuje się tam wtedy informacje o samym pogrzebie, a także te o stypie, wraz z adresem restauracji, gdzie odbędzie się tradycyjny obiad dla najbliższej rodziny oraz przyjaciół. W takim przypadku karty pogrzebowe drukuje się raczej na papierze, gdyż ich rolą jest jedynie poinformowanie najbliższych o przebiegu ceremonii. Jeśli karta pogrzebowa ma jednocześnie być pamiątka po zmarłej osobie, korzystniej jest wydrukować ją na plastiku. Taki obrazek pogrzebowy jest trwalszy i dłużej zachowuje swoje właściwości.

Zapytaj o szczegóły lub sprawdź inne oferty!